Nowa era ćmielowskich figurek

KIWI_Agnieszka Tomalczyk_Ćmielów Design Studio_fot.S.Zimmer (1)

Agnieszka Tomalczyk, KIWI, fot. S. Zimmer
 

Porcelanowe figurki, wychodzące spod ręki artystów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w latach 50. i 60., na zawsze zapisały się w historii polskiego wzornictwa. Po latach zapomnienia, ich reduktywne, opływowe formy powróciły na fali mody na stylistykę vintage i znowu cieszą się powodzeniem. Mimo tego, na rynku figurek brakuje współczesności. Odpowiadając na tę potrzebę i nawiązując do historii ich produkcji w ćmielowskiej fabryce, Ćmielów Design Studio otwiera nowy rozdział: powstaje linia współczesnych polskich figurek porcelanowych.

Dziś pierwsza odsłona tej historii: PTAK KIWI.

KIWI narodziło się w zeszłym roku w głowie młodej łódzkiej projektantki, Agnieszki Tomalczyk. Choć nawiązuje do form tworzonych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów, to z figurką autorstwa Lubomira Tomaszewskiego z 1958 r. łączy je jedynie nazwa. KIWI 2014 to nawiązująca do origami, współczesna, geometryczna forma, stworzona przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Po kilku miesiącach pracy nad projektem i przejściu przez fazę papierowych prototypów, KIWI ujrzało światło dzienne. Początkowo jako wydruk 3D wykonany w technologii FDM, by po kolejnych kilku tygodniach przyjąć postać porcelanowego ptaka z kolorowym dziobem. A dokładniej – grupy trzech ptaków, uchwyconych w różnych pozycjach.

Mój pomysł obejmuje stworzenie przeciwwagi dla organicznej formy, poprzez nadanie jej geometrycznego kształtu, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego gestu ptaka w danym ujęciu. – opowiada o KIWI Agnieszka Tomalczyk. – Trzy formy figurek oddają  trzy konkretne sytuacje z codziennego życia ptaka. Odniosłam się do jego naturalnych gestów, które obserwowałam na zdjęciach oraz w filmach. Pierwsza pozycja, jaka przykuła moją uwagę, a którą również  zawarł w swojej pracy Lubomir Tomaszewski – to kiwi, które poszukuje jedzenia w trawie i liściach. Ptak przybiera pozę, w której wydaje się być podparty na dziobie. Dwie następne odnoszą się kolejno do: odpoczynku, w którym ptak przechylony jest na bok, oraz czuwania, gdzie zwierzę lekko ogląda się za siebie z zadartym ku górze dziobem.

Prototypy Kiwi zdążyły już odwiedzić kilka znaczących wydarzeń w Polsce i za granicą, pojawiły się m.in. na Łódź Design Festival 2013, targach Ambiente 2014 we Frankfurcie i na tegorocznej Arena Design w Poznaniu. Wszędzie spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem, bo kiwi w interpretacji Agnieszki Tomalczyk to naprawdę sympatyczny ptak. Figurki trafią do sprzedaży latem 2014 r. i mamy nadzieję, że na dobre zagoszczą w polskich domach, jak niegdyś figurki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

W przyszłym tygodniu zapraszamy na wywiad z projektantką na temat pracy w Ćmielów Design Studio, a dziś – prezentujemy fotoreportaż z procesu powstawania ptaków.

www.cozdesignstudio.com
www.facebook.com/studio.coz
www.behance.net/agatomalczyk

Reklamy

One comment

  1. […] Niedawno na stronie Ćmielów Design Studio pojawił się artykuł dotyczący pracy nad pierwszą transzą projektu realizowanego przeze mnie dla Ćmielów Design Studio. Artykuł opowiada o pracy nad figurkami, procesem projektu oraz finalną realizacją! Autorką artykułu jest Maria Wijas, której serdecznie dziękuję za ujęcie wszystkiego w tak pięknych słowach! : ) Tutaj link do artykuły: Nowa era Ćmielowskich Figurek. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: