Prace Marka Cecuły w kolekcji wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie

Światowej sławy artysta ceramik Marek Cecuła podarował do kolekcji wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie zespół swoich prac z okresu po 2000 roku, głównie z czasów jego pracy w Nowym Jorku w ramach studia Modus Design, a także najnowsze propozycje Ćmielów Design Studio. W sumie dar obejmuje 65 szt. – 15 zestawów lub pojedynczych prac.

Prace podarowane przez artystę prezentują różnorodne podejście do projektowania ceramiki użytkowej. Są tu przedmioty bardzo dekoracyjne, stanowiące zabawę z formą, grę skojarzeń (tak jak zestaw do herbaty „Zig Zag”); są też takie, które w paradoksalny sposób łączą masowość z unikatowością (jak kubki „Random”, proste, pozornie identyczne, ale różniące się nadrukowanym numerem, czy seria „Touch of Blue”). Są także próby znalezienia form użytkowych w naturze – w zestawie „Natura +” naczynia powstały z wiernego odwzorowania fragmentów gałęzi; oraz doświadczenia z nowymi surowcami (zestaw „Nectar set” z korundu).

Jedną z cech najczęściej powtarzających się w ceramice Modus Design jest podkreślanie nieskazitelnej bieli i połysku porcelany. Przy tym eksperymentalnym podejściu projekty Marka Cecuły są doskonale dopracowane formalnie.

Marek Cecuła prowadzi studio Modus Design od 1976 roku (początkowo w Nowym Jorku, potem w Kielcach). Jego dorobek jest bardzo bogaty, obok prac przeznaczonych do produkcji seryjnej obejmuje także wyroby krótkoseryjne, unikatowe, prace rzeźbiarskie. Przyjęty przez Ośrodek Wzornictwa dar jest pierwszym przykładem jego twórczości w kolekcji Muzeum Narodowego; jest to zespół nie wystarczający jeszcze, ale pokazujący kilka ważnych jego dokonań.

Źródło: materiały Muzeum Narodowego w Warszawie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: