Idealne warunki do tworzenia – rozmowa z KABO & PYDO

Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo, czyli KABO & PYDO, już od trzech tygodni pracują nad nowymi projektami w ramach programu Artist-in-Residence w Ćmielów Design Studio.  Odpowiadają dla nas na kilka pytań na temat pracy, nowych pomysłów i wrażeń z pobytu w jednej z najstarszych polskich fabryk, Polskich Zakładach Porcelany „Ćmielów”.

Kopia (2) 11669-KaboPydoKABOPYDO– Ćmielów Design Studio rozpoczęło działalność w lipcu, jesteście pierwszymi rezydentami. Jak to się stało, że tu trafiliście?

W 2011 roku w Międzynarodowym Przeglądzie Prac Dyplomowych organizowanym przez magazyn 2+3D, nasz projekt zestawu naczyń cateringowych został wytypowany jako jeden z najlepszych, otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę od Marka Cecuły, którą była rezydencja w Design Centrum Kielce. Cztery dni przed terminem rozpoczęcia naszej rezydencji miały miejsca wydarzenia, o których raczej nikt nie chce chyba pamiętać, a które poniekąd przyczyniły się do otwarcia Ćmielów Design Studio. Pan Marek został odwołany ze stanowiska dyrektora, a wraz z nim solidarnie odszedł cały zespół. Nasza rezydencja została odwołana na czas bliżej nieokreślony. ExDCK (dzisiaj Instytut of Design Kielce) podtrzymał propozycję rezydencji i mogliśmy ją tam odbyć, jednak zrezygnowaliśmy. Byłoby to sprzeczne z naszymi przekonaniami, nie zgadzaliśmy się z decyzją odwołania pana Marka.  Uważamy też, że to ludzie tworzą miejsca i ich atmosferę, bez pana Marka nie było po co tam jechać.

Bardzo cieszyliśmy się na wieść o tym, że nasza rezydencja odbędzie się w Ćmielów Design Studio, w fabryce porcelany, gdzie można tworzyć w prawdziwych warunkach przemysłowych, a nie laboratoryjnych.

– Co konkretnie robicie, na czym polega Wasz projekt?

Głównie zajmujemy się przygotowaniem naszych dotychczasowych projektów do produkcji pod marką Ćmielów Design Studio, m.in. zestawu talerzy cateringowych. Wykonaliśmy je w porcelanie, teraz je dopracowujemy. Jest to bardzo ważne – dzięki temu uniknie się deformacji podczas wypału, który odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze 1380 st Celsjusza.

Równolegle pracujemy nad nowymi pomysłami. Jest to porcelana użytkowa, o nowoczesnej formie. Skupiamy się na zastawie obiadowej, której jeszcze nie ma w naszym portfolio. Poszukujemy nowych form i sposobów podawania posiłków.  Za wcześnie jest jednak, by więcej o nich powiedzieć.

– Jak według Was działalność takich miejsc jak ĆDS wpływa na kondycję polskiego designu? W jaki sposób studio może być pomocne dla projektantów?

Jesteśmy pewni, że ĆDS wywrze bardzo duży wpływ na polski design. Funkcjonuje tylko parę miesięcy, a już obfituje w dobre projekty i inicjatywy, o których szeroko informuje prasa polska i zagraniczna. Studio pełni dużą rolę edukacyjną poprzez prowadzone warsztaty ze studentami. Dla projektantów stwarza idealne warunki do tworzenia, eksperymentowania i realizacji swoich pomysłów w warunkach przemysłowych. Daje szansę na tworzenie projektów nie tylko do szuflady. Jest to również duża szansa dla fabryki, która obecnie swoją ofertę opiera głównie na tradycyjnych wzorach. Wprowadzenie do produkcji nowoczesnych form pozwoli na pozyskanie nowych, młodszych klientów, zwiększy udział na rynkach zachodnich i przez to będzie podnosić rangę polskiego wzornictwa. Mamy nadzieję, że zmieni też częsty polski zwyczaj chowania porcelany za szklaną witryną i używania jej raz, dwa razy do roku, tylko przy specjalnych okazjach. Każdy dzień stanie się przyjemniejszy, gdy będziemy go celebrować, używając wyjątkowych przedmiotów.

– Czego chcielibyście życzyć ĆDS na przyszłość?

ĆDS życzymy, aby rozwijało się w tak szybkim tempie, w jakim wystartowało i aby szybko stało się wizytówką polskiego designu. Ważne jest również, by stale wzbogacało się o nowe technologie, np. druku 3D, które  wpłyną na innowacyjność. I przede wszystkim: aby cele, które obrało na początku – czyli zwiększenie wartości dobrego designu oraz wsparcie projektantów – były zawsze na pierwszym miejscu.

Przeczytaj również:

Artist-in-Residence w Ćmielów Design Studio

Kabo & Pydo w Ćmielów Design Studio

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: